PARTNEŘI
Kotva
Aktuality
TŘÍDNÍ SCHŮZKY
5.1.2021

Třídní schůzky proběhnou prostřednictvím emailové korespondence (stejně jako v 1.čtvrtletí) od 14. 1. 2021. Třídní učitel rozešle zákonným zástupcům a zletilým žákům hodnocení chování a prospěchu z jednotlivých předmětů na základě podkladů od jednotlivých vyučujících.

ZMĚNA INFORMAČNÍHO SYSTÉMU
21.9.2020

Probíhá změna informačního systému. Nově od 28.9. bude škola používat informační systém Edupage. Veškeré informace o přechodu na nový systém byly zaslány prostřednictvím stávajícího systému skolaonline.cz. V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na pana Branda na brand@gbc-pcssou.cz nebo na 734876483.

 
 
Gymnázium bratří Čapků

 
 
Ověřená firma
Gymnázium bratří Čapků a První české soukromé střední odborné učiliště s.r.o. - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz
 
 
Mapa webu
A
A
A

Povinné testování žáků od 19. 4. 2021

Vloženo: 14.4.2021 | Autor: brand | Zobrazeno: 144x
V závislosti na mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 6. dubna 2021 a dále doplněným informacím ke změnám provozu škol od 13. a 19. dubna 2021 je škola povinna přistoupit k plošnému testování žáků.

 
 

Organizace výuky v týdnech od 7.-18. prosince

Vloženo: 7.12.2020 | Autor: brand | Zobrazeno: 151x
Od 7. prosince je umožněna prezenční výuka žáků ve škole podle rozpisu a instrukcí zveřejněných na Edupage. V následujících 14 dnech se alespoň na jeden týden každý z žáků dostane do školy.

 
 
Adaptační dny prvních ročníků

Adaptační dny prvních ročníků

Vloženo: 25.10.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 189x
Letošní adaptační dny nového prvního ročníku gymnázia proběhly ve dnech 3. a 4.9.2020 v Lesoparku Hostivař - učební obory Cukrář, Truhlář, Kadeřník, Vlásenkář a maskér (více viz fotogalerie).

 
 

Ředitelské volno - pátek 25. 9. 2020

Vloženo: 23.9.2020 | Autor: brand | Zobrazeno: 170x

 
 
Závěrečné zkoušky 2020 - Kadeřníci

Závěrečné zkoušky 2020 - Kadeřníci

Vloženo: 7.7.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 273x
I v letošním roce všichni naši žáci učebních oborů zvládli udělat závěrečné zkoušky. Poslední skupinou jsou i žáci učebního oboru Kadeřník. Gratulujeme vám všem k úspěšnému dokončení SŠ, přejeme vám mnoho štěstí v osobním i pracovním životě a na některé z vás se těšíme od září na pokračování v rámci nástavbového studia oboru Vlasová kosmetika.

 
 
Závěrečné zkoušky 2020 - Vlásenkáři a maskéři

Závěrečné zkoušky 2020 - Vlásenkáři a maskéři

Vloženo: 3.7.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 299x
Poprvé v historii našeho učiliště konaly žákyně z uměleckého učebního oboru Vlásenkář a maskér závěrečné zkoušky. Všechny prošly na výbornou, o čemž svědčí i přiložené fotografie. Celé tři roky pod uměleckým vedením pana Pavla Pavlovského se každým rokem zlepšovaly a jejich výsledné práce rozhodně stojí za to. Gratulujeme vám všem k výučním listům a přejeme vám mnoho úspěchů nejen v prostředí divadel, ale také hodně štěstí a zdraví v osobních životech.

 
 
Závěrečné zkoušky 2020 - Truhláři

Závěrečné zkoušky 2020 - Truhláři

Vloženo: 2.7.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 260x
I naši žáci z oboru Truhlář všichni do jednoho zvládli výuční list a to jak po praktické, tak i po teoretické stránce. Individuální přístup v menším kolektivu se opět ukázal jako ten pravý. Jsme na vás hrdí co všechno jste se během vašeho studia naučili a jak se vaše odborná práce každým rokem zlepšovala. Přejeme vám všem mnoho profesních i životních úspěchů.

 
 
Závěrečné zkoušky 2020 - Cukráři

Závěrečné zkoušky 2020 - Cukráři

Vloženo: 2.7.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 272x
Gratulujeme všem našim cukrářům k úspěšně složeným výučním listům a přejeme vám všem mnoho úspěchů ve vašem zaměstnání a hodně zdraví a štěstí v životě. Jsme rádi, že jste byli našimi žáky, jsme na vás hrdí za všechno co jste se naučili a co jste dokázali !!!

 
 

Hygienická pravidla - návštěva žáků v budově školy

Vloženo: 6.5.2020 | Autor: brand | Zobrazeno: 349x
PŘIJATÁ OPATŘENÍ OCHRANA ZDRAVÍ A PROVOZ ŠKOLY PRO OBDOBÍ PŘÍPRAVY NA MZ A ZZ

 
 

Informace o konání maturitních a závěrečných zkouškách a pravidlech hodnocení ve školním roce 2019/2020

Vloženo: 5.5.2020 | Autor: brand | Zobrazeno: 316x
Aktualizované informace 11. 5. 2020 - termíny maturitních a závěrečných zkoušek

 
 

Zvláštní opatření v době zavření škol - maturitní zkoušky a přijímací řízení

Vloženo: 6.4.2020 | Autor: brand | Zobrazeno: 281x
INFORMACE K NOVÉMU ZÁKONU O PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY A K UKONČOVÁNÍ STŘEDOŠKOLSKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020

 
 
Adventní výlet do Norimberku 2019

Adventní výlet do Norimberku 2019

Vloženo: 24.1.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 273x
I v letošním školním roce naše škola uspořádala pro své žáky adventní výlet do zahraničí, tentokrát do německého Norimberku. Po výletech do německých měst Amberg, Regensburg, Pasov, Berlín a letošního Norimberku, přichází čas navštívit vánoční trhy a poznat historii také u našeho jižního souseda. Proto vás tímto srdečně zveme na adventní výlet do rakouského Lince a to ve středu 9.12.2020.

 
 
Galerie ocelových figurín

Galerie ocelových figurín

Vloženo: 14.1.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 280x
Více než 80 plastik inspirovaných klasikou: hrdiny filmů, komiksů a pohádek, historií a legendami motorizace (auta a motocykly v měřítku 1:1). To vše v samém srdci Prahy! Tuto unikátní výstavu v Galerii ocelových figurín, tvůrce José Mariusze Olejníka, navštívili dne 10.1.2020 i naši kadeřníci z prvního ročníku.

 
 
Charitativní bazar

Charitativní bazar

Vloženo: 8.1.2020 | Autor: Celko | Zobrazeno: 286x
Vážení žáci, rodiče, kolegové, přátelé školy, děkujeme všem, kteří se zúčastnili, ať už tím, že věci darovali, nebo si je zakoupili. Vybrali jsme krásnou částku 4732 Kč! Zakoupili jsme krmení, pamlsky a vouchery do chovatelských potřeb a předali do psího útulku Modřany. http://www.utulek-modrany.cz/ Majitelka útulku paní Kladivová nás vřele přivítala a provedla útulkem. V současné době je v útulku 16 pejsků, kteří se pohybují volně po zahradě, nebo mají zázemí v chatce, kde má každý svůj pelíšek nebo čestné místo na gauči. Pejskům se skoro každý den vaří a vypadají velmi spokojeně. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci a paní Kladivové skládáme hold za její obětavost. Neprodané a nevyzvednuté věci jsme odvezli do Sue Ryderu (Domov pro seniory v Praze), kde mají dobročinné obchody, ve kterých darované věci také prodávají a peníze jdou na financování péče o seniory https://www.sue-ryder.cz/clanky/dobrocinne-obchody. Ještě jednou všem moc děkujeme. Lenka Andrlová, Martina Hentschlová, Sofie Čemusová, Tereza Zítková, Nikola Petková, Nikola Zátorská, Olga Šímová, Renata Horynová

 
 
Beseda

Beseda "Destigmatizace lidí s duševním onemocněním"

Vloženo: 13.12.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 355x
I v letošním školním roce, během listopadu a prosince, připravil Spolek Kolumbus pro žáky prvních a druhých ročníků besedu na téma „Destigmatizace lidí s duševním onemocněním“. Spolek Kolumbus je sdružení lidí, kteří sami trpěli nebo trpí duševní nemocí. Žáci tak měli možnost otevřeně slyšet příběhy lidí, kteří neznají danou problematiku pouze teoreticky, ale na "vlastní kůži", příběhy o tom jak duševní nemoc ovlivní soukromý i pracovní život, zda lze nemoci předcházet nebo co dělat při jejím propuknutí. Osobité příběhy nám zprostředkovaly informace a představy o tom, co si jako zdraví lidé většinou neumíme představit nebo tomu nerozumíme. Během vyprávění byl samozřejmě i prostor pro jakékoli dotazy k příběhům samotným nebo k obecným informacím o duševní nemoci a zdraví. Spolku Kolumbus tedy ještě jednou děkujeme.

 
 
Seminář

Seminář "Najděte klíč ke svému potenciálu"

Vloženo: 13.12.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 278x
Dne 4. 12. 2019 proběhl, v rámci spolupráce s CEVRO INSTITUTEM – vysokou školou práva, ekonomie, mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií, seminář Ing. Marka Pavlíka na téma ,,Najděte klíč ke svému potenciálu“. Na semináři, kterého se zúčastnili žáci nástavbového studia oboru Podnikání, přednášející představil velmi užitečné poznatky z oblasti pozitivní psychologie, které člověku mohou pomoci v jeho rozvoji a sebepoznání a přispět k tomu, aby byl v životě nejen úspěšný, ale i šťastný. Účastníkům semináře byly prezentovány metody – jak zjistit potenciál člověka, v čem lidé chybují při plánování svých aktivit apod. Prostřednictvím vyhodnocených dotazníků měli jednotliví žáci možnost poznat, do které z typologií lidí patří, jaká je jejich týmová role a kam by mělo směřovat jejich úsilí, aby byli úspěšní ve své profesní dráze a zároveň žili šťastný osobní život. Seminář byl veden velmi poutavou formou založenou na aktivní spolupráci s jeho účastníky, jeho cílem bylo předat informace nad rámec výuky a umožnit žákům zapojit se do diskuse, jejímž smyslem není někomu něco vštěpovat, nýbrž jej nutit k přemýšlení. Vzhledem k velmi pozitivním ohlasům, proběhne seminář i v dalších třídách.

 
 
Výstava Daniel Pitín

Výstava Daniel Pitín

Vloženo: 4.12.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 309x
Dne 20.11. v rámci výtvarné průpravy navštívili naši maskéři z prvního ročníku výstavu obrazů Daniela Pitína v pražském Rudolfínu. Český umělec Daniel Pitín je ve své generaci jednou z vůdčích osobností vyznačující se mimořádným malířským talentem. Výstava Papírová věž na více než třicítce obrazů zahrnuje průřez jeho malířskou tvorbou s důrazem na novější práce. Doplňují je filmy, z nichž některé umělec vytvořil přímo pro výstavu, které akcentují některé aspekty Pitínovy malířské tvorby a zároveň tvoří průhled do jeho inspiračních zdrojů. Výstava vzbudila v žácích velký zájem a jen se potvrdilo, že má smysl žáky seznamovat nejen s domácími umělci jako je Daniel Pitín.

 
 
Schola Pragensis 2019

Schola Pragensis 2019

Vloženo: 3.12.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 335x
Již tradičně se naše škola účastní školního veletrhu Schola Pragensis v pražském Kongresovém centru. Ani letošní rok nebyl vyjímkou. Především děkujeme všem našim žákům za pomoc, bez vás by to vůbec nešlo :)

 
 
Vlásenkářství ...

Vlásenkářství ...

Vloženo: 3.12.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 535x
... alias odborná praxe našich žáků ve školní maskérské dílně. Více fotografií naleznete v příloze.

 
 
Školní kadeřnická soutěž Milánská vlna 2019

Školní kadeřnická soutěž Milánská vlna 2019

Vloženo: 3.5.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 420x
Již tradičně pořádá naše učiliště školní kadeřnickou soutěž „Milánská vlna“. Letošní ročník se uskutečnil v úterý dne 26.11. a tématem byly pánské i dámské střihy ve stylu Pomády. Letošní první místo v pánské kategorii obsadila Barbora Kejhová, následována Danielem Rebhonem a Matějem Procházkou, kteří obsadili 2., resp. 3.místo. Dámskou kategorii vyhrála Liubov Pavliuk, dále pak Dino Dolič a Rafah Firas Faeg Faeg. Nejen vítězům, ale všem účastníkům soutěže gratulujeme.

 
 
Maskéři v Nemocnici Na Homolce

Maskéři v Nemocnici Na Homolce

Vloženo: 21.11.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 354x
Naši maskéři z prvního a třetího ročníku se zúčastnili školení pro zaměstnance a veřejnost v pražské Nemocnici Na Homolce. V rámci přednášky o otevřených zlomeninách náš mistr odborného výcviku předvedl našim žákům něco ze svého maskérského nadání. Koukněte do galerie a posuďte sami. Děkujeme zdravotním sestrám a lékařům, kteří si našli čas ve svém nabytém programu a proškolili naše žáky v první pomoci.

 
 
ForInterior 2019

ForInterior 2019

Vloženo: 24.10.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 358x
Dne 11.10.2019 navštívili žáci druhého ročníku oboru truhlář výstavu ForInterior v pražských Letňanech. Záměrem návštěvy této výstavy bylo rozšíření znalostí v možnostech návrhů a konstrukci nábytku.

 
 
Profesia Days 2019

Profesia Days 2019

Vloženo: 24.10.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 288x
Dne 23.10.2019 navštívili žáci všech třetích ročníků v rámci kariérového poradenství veletrh Profesia Days v pražských Letňanech. Žáci měli možnost lépe si představit nabídku pracovních míst a hovořit se zástupci velkých firem, které pro žáky po získání výučního listu připravují nová pracovní místa. Naše učiliště nabízí zájemcům i možnost nástavbového studia (obory Vlasová kosmetika a Podnikání), avšak pro ty, kteří chtějí již nastoupit do práce, nabízíme možnosti přípravy a zprostředkování pracovních pohovorů.

 
 
Den pro zdraví

Den pro zdraví

Vloženo: 24.10.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 334x
Dne 10.10.2019 se naše škola účastnila akce „Den pro zdraví“. Této exkurze se účastnili žáci prvního ročníku obor kadeřník. Na programu dne byla i prevence drogové závislosti, liga proti rakovině a prevence karcinomu prsu. Dále pak mohli naši žáci ochutnat zdravou výživu, dietní ochutnávky či nutriční stravu nebo se něco více dozvědět o ekologii a správném třídění odpadu. Tématické programy k oboru kadeřník byly zejména parazité, fantazijní líčení, masáže či kosmetika a péče o nohy. Celou akci si naši žáci velmi užili a odnesli si spoustu nových poznatků zejména v oblasti zdravovědy a základů přírodních věd.

 
 
Interbeauty Prague World of Beauty and Spa

Interbeauty Prague World of Beauty and Spa

Vloženo: 17.10.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 319x
Dne 27.9.2019 se naše škola účastnila exkurze na Interbeauty Prague World of Beauty and Spa. Této akce se účastnili žáci prvních ročníků obor kadeřník. Na programu dne bylo vystoupení budoucích kadeřníků ze SOU, dále pak make-up mistrovství světa, Hair show Tomáše Arsova a módní přehlídka vítězek soutěže krásy Miss Czech Republic. Celá akce byla pro první ročníky velmi inspirativní a přínosná a to zejména v oblasti materiálů a technologie.

 
 
Představení VŠO

Představení VŠO

Vloženo: 17.10.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 264x
Studenti VŠO v Praze představili našim žákům nástavbového studia Podnikání studijní programy Vysoké školy obchodní odrážející současné trendy s vysokým důrazem na propojení s praxí. Poskytli informace o možnostech uplatnění na trhu práce ve spolupráci s odbornými subjekty jako Czech Tourism, Národní památkový ústav, letiště Václava Havla či Ministerstvo pro místní rozvoj. Na závěr proběhla diskuze, v níž zazněly otázky týkající se přijímacího řízení, školného, ubytování, způsobu výuky a možnostech zaměstnání po absolvování konkrétního studijního programu.

 
 
Exkurze do ČNB

Exkurze do ČNB

Vloženo: 17.10.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 338x
Ve čtvrtek 19.9. se žáci nástavbového studia zúčastnili exkurze do České národní banky. Nejprve prošli bezpečnostním systémem banky a museli odložit i mobilní telefony.Expozice "Lidé a peníze" se nalézá v prostorách bývalého trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé a dnes České národní banky. Shlédli jsme dva audiovizuální programy. Poté naši pozornost upoutala informace o samotných dveřích trezoru, které váží 8 tun. Po vstupu do prostoru expozice jsme vyslechli odborný výklad a žáci si měli možnost zasoutěžit o "hodnotné ceny". Nabídl se nám unikátní pohled na historii peněz od pazourků k elektronickým penězům. Získali jsme přehled o uceleném vývoji měny a financí, včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Viděli jsme unikátní exponáty dokládající dějiny měny a peněžnictví na našem území a seznámili se navíc s platidly, padělky a ukázkami ochrany peněz. Nakonec nás čekalo překvapení v podobě možnosti "vzít do ruky" zlatou cihlu. Exkurze měla být pro žáky obohacením k maturitní zkoušce a určitě byla.

 
 
Exkurze Coca Cola

Exkurze Coca Cola

Vloženo: 16.10.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 380x
Během října se uskutečnily 2 exkurze žáků SOU do firmy Coca-Cola HBC v Dolních Počernicích. Žáci zde měli možnost se seznámit se zajímavou historií vzniku nápoje Coca-Cola a s postupným nárůstem obliby, produkce a distribuce tohoto populárního nápoje po celém světě. Dále se dozvěděli, o které další nealkoholické a v poslední době i alkoholické nápoje se rozšířil sortiment výrobků této firmy. V průběhu exkurze si prohlédli výrobní halu s automatickými výrobními linkami, programovatelnými na výrobu jednotlivých nápojů, úpravnu vody i stroje pro výrobu preforem PET lahví vyráběných s 30% podílem recyklovaných plastů (vždyť také byla Coca-Cole HBC udělena cena Top odpovědná firma v životním prostředí 2018). Nezbytnou a velmi oblíbenou součástí exkurze byla degustace vybraných nealkoholických nápojů.

 
 
Machři roku 2019

Machři roku 2019

Vloženo: 19.9.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 308x
Dne 17.9.2019 se žáci oboru Truhlář již tradičně zúčastnili celostátního setkání učebních oborů v rámci soutěže Machři roku 2019. V našem stánku jsme předvedli ukázky našich výrobků, v letošním roce jsme se zaměřili především na výrobu včelích domků, kterou si vyzkoušelo mnoho žáků základních škol, kteří mají zájem do budoucna studovat a věnovat se truhlářskému oboru.

 
 
Adaptační den 1.ročníků SOU

Adaptační den 1.ročníků SOU

Vloženo: 19.9.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 395x
Naše učiliště spojuje všechny žáky napříč učebním oborům a již tradičně pro nové 1.ročníky SOU (Kadeřník, Vlásenkář a maskér, Cukrář, Truhlář) pořádá adaptační den. Kromě různých sportovních i vědomostních her, měli žáci především možnost poznat nové spolužáky. I přes pátek třináctého počasí přálo a všichni si den užili.

 
 
Street Food Festival 2019

Street Food Festival 2019

Vloženo: 11.9.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 351x
V sobotu 7.9. připravila MČ Praha 15 v rámci Dnů Prahy 15 odpoledne plné kulturních a kulinářských zážitků pro celou rodinu „Street Food Festival“ a žáci našeho učiliště obor Cukrář nemohli chybět. Pod vedením učitelky odborného výcviku připravili ukázku svých cukrářských dovedností, od klasické bábovky až po různé druhy koláčů. Svými produkty zaujali nejen návštěvníky akce, ale také si vyměnili své znalosti s dalšími cukráři a zažili jedinečnou atmosféru celého festivalu.

 
 
Kadeřníci na

Kadeřníci na "Pražských Benátkách"

Vloženo: 1.7.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 435x
Na závěr školního roku vyrazili naši žáci 1.ročník obor Kadeřník na projížďky lodí společností "Pražské Benátky". V rámci projížďky měli možností získat znalosti o historii Karlova mostu, Kampy, Čertovky a dalších, ale i stylově se rozloučit se svým prvním ročníkem na střední škole.

 
 
Fotbalový turnaj

Fotbalový turnaj

Vloženo: 1.7.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 392x
Na konci školního roku změřili své sportovní síly žáci gymnázia a učiliště. Přátelské fotbalové utkání nakonec vyznělo lépe pro žáky učiliště a to 11:3 ! Sláva vítězům, čest poraženým ⚽️🏆

 
 
Návštěva věznice v Ruzyni

Návštěva věznice v Ruzyni

Vloženo: 1.7.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 403x
14. 6. 2019 jsme dopoledne navštívili jednu ze známých pražských věznic a to věznici v Ruzyni. Exkurze se účastnily necelé dvě desítky žáků z naší školy z různých tříd. Šlo o žáky, kteří se k této akci dobrovolně přihlásili, takže jsem očekával opravdu upřímný zájem o téma. Což se potvrdilo.

 
 
Závěrečné práce kadeřníci

Závěrečné práce kadeřníci

Vloženo: 5.6.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 511x
ZÁVĚREČNÉ KADEŘNICKÉ PRÁCE našich žákyň z 3.ročníku obor Kadeřník a nástavbového studia obor Vlasová kosmetika (více ve fotogalerii).

 
 
Návštěva cukrářské firmy a Muzeum čokolády

Návštěva cukrářské firmy a Muzeum čokolády

Vloženo: 5.6.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 373x
Dne 3.5.2019 se naši žáci oboru cukrář vydali poznat významnou cukrářskou firmu Hájek-Hájek a podívat se „pod pokličku“ této firmy. Hodnotili, posuzovali a chválili jejich cukrářské produkty. Předávali si zkušenosti o tom, z jakých surovin byly některé výrobky vyrobeny a jaké jsou současné trendy v cukrářském oboru. Naše další cesta vedla na tématicky laděnou vycházku. Došli jsme do Celetné ulice, do Muzea čokolády. Prošli jsme 3 patra vernisáže týkající se celé historie kakaovníků. Procházeli jsme kakaovým hájem, dílnou s jednoduchými pomůckami na zpracování bobů po fermentaci. Strojní zařízení v čokoládovnách bylo prezentováno doprovodnými fotografiemi, dobovými ukázkami výroby čokolády a také podávání čokoládových výrobků v dobové kavárně s voskovými figurínami - pana Menšíka a pana Hrabala. Na závěr třípatrové expozice jsme měli možnost ochutnat 6 druhů čokolády a chuťově porovnávat jakostní rozdíly.

 
 
Výstava DOX - Centrum současného umění

Výstava DOX - Centrum současného umění

Vloženo: 5.6.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 516x
Centrum současného umění DOX představilo pro žáky Gymnázia bratří Čapků a Prvního českého soukromého SOU unikátní výstavy interpretované předními českými umělci v širokém multimediálním rozhraní. Představeny byly žákům projekty architektky Evy Jiřičné, která svým soudobým přístupem k architektuře vytvořila zcela specifický vyčištěný styl inspirovaný funkcionalismem, konstruktivismem a především minimalismem. Výstava obsáhla v galerii DOX celá dvě hlavní výstavní patra, kde autorka představila celou škálu svých realizací jak u nás, tak v zahraničí. Hlavní galerie byla pojata jako typický architektonický prostor, ve kterém se žáci seznámili se všemi architektonickými projekty v rámci grafických instalací. Součástí celého konceptu, pak byly autentické výpovědi autorky na projektovém plátně, kde v rámci rozhovoru interpretovala význam architektury pro prostředí urbanismů a úskalí, kterými si prošla v rámci realizace jednotlivých interiérů, ale i celých staveb. Prostor byl doplněný o monumentální skleněné schodiště vytvořené pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994, které obsahuje specifický samonosný patent dané konstrukce vzniklý právě v režii Evy Jiřičné. Vznikla tak prostorová hra, která umocňuje, jako při každé výstavě v DOXU, propojení všech smyslů vnímatele s cílem pochopit složité životní příběhy významných umělců. Horní část této výstavy pak doplnily dokonalé modely většiny tipů staveb, kterými se Eva Jiřičná zabývala. Každá část výstavy je pak didakticky vysvětlena formou textu na velkoformátových samonosných panelech. Intelektuální přesah dané výstavy mohou žáci vnímat z očí autorky a slov vyřčených, kde mnozí z nás pochopí, že stát se významnou osobnosti v těchto kreativních odvětvích znamená, že jim musíte bezmezně věřit, a že se to pro každého autora a ne jen pro Evu Jiřičnou musí stát životní filosofií. Jen pak je možné vytvořit kvalitní architektonický koncept, který bude konkurence schopný v mezinárodním měřítku. Eva Jiřičná to dokázala ve spektru především mužské společnosti architektů a i z tohoto důvodu jí ti nejvýznamnější, jako je britský architekt Richard Rogers, vzdali hold.

 
 
Hodina moderní chemie

Hodina moderní chemie

Vloženo: 29.5.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 433x
Dne 2.5. 2019 se žáci 2. roč. gymnázia a 2. ročníků SOU zúčastnili HODINY MODERNÍ CHEMIE (realizované lektory VŠCHT v rámci projektu STEP - KROK K POPULARIZACI VĚDY A VÝZKUMU) na téma Přeměna energie a na téma Chemie a životní prostředí. Žáci si prostřednictvím efektních pokusů připomněli mnohé chemické a fyzikální procesy a dopady používání chemických látek na životní prostředí.

 
 
Maskéři v Národním divadle

Maskéři v Národním divadle

Vloženo: 7.5.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 587x
Mistr odborného výcviku (učební obor Vlásenkář a maskér) pan Pavel Pavlovský je mj. také maskérem v Národním divadle. Proto i v letošním roce absolvovaly naše žákyně maskérky exkurzi do "Zlaté kapličky". Poté žákyně navštívily i Uměleckoprůmyslové muzeum. Dvě z naši žákyň byly také přizváni k maskérské práci na premiéru Labutího jezera: "Byly jsme poslány do Národního divadla na premiéru Labutího jezera 28.3.2019 v rámci praxe maskérů. Prvně jsme z toho měly strach, ale jak jsme přišly tak z nás nervozita částečně opadla. V divadle byly dvě maskérky, co nám radily co a jak, něco nás i přiučily. Byly jsme poslány na převlekání, na které nebylo moc času, ale zvládly jsme to. Dokonce jsme se seznámily i s kostymérkou Ladou, která nás u převleku ujišťovala, že to zvládnem. Po odchodu jsme si uvědomily, jaký to byl zážitek, vidět jak to opravdu funguje v plném provozu v maskérně. A jsme za to velice vděčné".

 
 
Seminář

Seminář "Můžeš podnikat"

Vloženo: 2.5.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 480x
V rámci výchovy k podnikavosti proběhl dne 24. 4. 2019 seminář s názvem ,,Můžeš podnikat „. Seminář vedli zástupci nezávislého spolku podnikatelů ,,Můžeš podnikat“, kteří v rámci tohoto projektu navštěvují školy a svými podnikatelskými příběhy motivují mladé lidi k podnikavosti. Cílem semináře, jehož se zúčastnili žáci závěrečných ročníků učebních oborů SOU a nástavbového studia, bylo žáky inspirovat a dodat jim odvahu k samostatnému podnikání. Zkušenosti podnikatelů byly velmi inspirativní a dokladem toho, že účastníky semináře velmi zaujaly, byla diskuse na závěr semináře i ohlasy v dotaznících, které žáci po skončení akce odevzdávali.

 
 
Maskéři a vlásenkáři - 1.ročník

Maskéři a vlásenkáři - 1.ročník

Vloženo: 30.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 558x
Ve fotogalerii jsou uvedené maskérské a vlásenkářské práce našeho 1.ročníku - obor Vlásenkář a maskér.

 
 
Maskéři a vlásenkáři - 2.ročník

Maskéři a vlásenkáři - 2.ročník

Vloženo: 30.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 559x
Ve fotogalerii jsou uvedené maskérské a vlásenkářské práce našeho 2.ročníku - obor Vlásenkář a maskér.

 
 
Svět kolem nás - Írán

Svět kolem nás - Írán

Vloženo: 30.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 644x
Jako každý rok se i letos žáci kadeřnického oboru a druhý ročník truhlářů a cukrářů zúčastnil vzdělávacího projektu Svět kolem nás - tentokrát pod názvem ÍRÁN – zahalená krása. Skvěle zpracovaný dokument poutavou výukovou formou mezipředmětově prohloubil naše vědomosti o této exotické zemi.

 
 
Světový den zdraví

Světový den zdraví

Vloženo: 26.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 417x
Den zdraví, který připadl na den 7.4.2019, jsme pojali ve škole jako možnost příjemně a poučně strávit jedno dopoledne. V pátek dne 5.4.2019 jsme se sešli – učební obory cukráři, kadeřníci a truhláři u společné snídaně, kterou jsme připravili jako příklad zdravého stravování. Každý z nás přinesl ukázky zdravé snídaně toho, jak by asi naše snídaně měla vypadat. Následoval program, kterým provázely paní učitelky Lenka Andrlová a Mirka Hemmerová. Hovořili jsme o přednostech poživatin, které si žáci přinesli, o významu dodržování časových frekvencí jídel a o důležitosti snídaně. Dozvěděli jsme se, co je výživová pyramida, proč je dobré konzumovat vlákninu, jaké mají složení různé druhy našich oblíbených poživatin a nápojů. Co se děje v našem zažívání a jak to náš organismus přijímá při nesprávné životosprávě. Pouštěli jsme si doprovodné videoprojekce od známých celebrit – kuchařů a výživových odborníků. Měli jsme možnost otevřeně diskutovat a vyjadřovat i své postoje a názory na některé druhy potravin, které jsou považovány za „zdravé“. Zmínili jsme se i o lidech trpících intolerancí na některé potraviny a jejich stravovací režim. Naše setkání zpestřili i spolužáci ze zahraničí, kteří si pro nás připravili ukázky národních jídel a vyprávěli o zvycích a obyčejích týkajících se stravování v jejich zemi.

 
 
Junior Hair Show 2019

Junior Hair Show 2019

Vloženo: 26.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 575x
V neděli 14. dubna 2019 se v hotelu Hilton Prague uskutečnil první ročník galavečera Junior Hair Show 2019. Byl určený pro mladé talentované kadeřníky z třetích ročníků kadeřnických učilišť z celé České republiky. Projekt propojuje teorii s praxí a zároveň upozorňuje na nedostatek vyučených kadeřníků, kteří po ukončení studia opouštějí obor. Díky partnerství společnosti L'Oréal Professionnel a za podpory Magistrátu hlavního města Prahy se tak mohlo vedle sebe na jednom místě představit pět kadeřnických učilišť a dva týmy profesionálů. A naše učiliště bylo jedním z nich. Iniciátorem a vlastníkem myšlenky a projektu je Tomáš Kotlár – majitel Ateliéru Kotlár, se kterým právě naše učiliště navázalo spolupráci. Ředitelka školy uděluje pochvalu za vzornou reprezentaci školy na Junior Hair Show všem zúčastněným žákům.

 
 
Návštěva dětí ze ZŠ

Návštěva dětí ze ZŠ

Vloženo: 23.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 485x
Na konci března navštívili naší školu žáci 1.stupně z rodinné školy Zajíček, sídlící v obci Zaječice u Pyšel. V rámci projektového dne „Moje poslání“ připravili naši žáci z řad učiliště i gymnázia ukázku svých dovedností. Návštěvníci měli možnost se odborně namaskovat od zručných maskérek, naše kadeřnice vytvářely účesy na přání, cukráři nabídli možnost zdobení svých cukrářských výrobků, ale také naučili malé návštěvníky základům carvingu, truhláři nabídli prohlídku a ukázku svých prací ve školní truhlářské dílně a žáci z řad gymnázia zvali na výtvarný workshop. Půldenní program se nesl v příjemném duchu, nadšené tváře spokojených dětí byly k nezaplacení. Děkujeme zároveň i našim žákům za reprezentaci školy a pomoc při projektovém dni. Bez vás by to nešlo!!!

 
 
Exkurze Polsko (Osvětim a Krakov)

Exkurze Polsko (Osvětim a Krakov)

Vloženo: 4.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 735x
Když jsem vycházel známou „bránou smrti“ v Birkenau, o níž se opíralo zapadající Slunce a svítilo směrem ven, směrem do života, a šel jsem k našemu autobusu, připravenému k odjezdu, prošel jsem si opravdovou katarzí. Zmocnilo se mě opět opojení z obyčejného života, ze svobody, z civilizace… zanechával jsem za sebou barbarství a zmar. Byly to podobné pocity, jako když jsem tu byl naposledy a přeci… byly zase trochu jiné. Tentokrát jsem tu byl poprvé jako otec dětí. A toto vědomí mě učinilo ještě senzitivnějším. Zase jsem cosi pochopil.

 
 
Psali o nás v deníku Metro...

Psali o nás v deníku Metro...

Vloženo: 3.4.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 668x
...aneb jak to chodí v našem učňovském kadeřnictví. Rozhovor s učitelkou odborného výcviku paní Hanou Tomíčkovou. https://www.metro.cz/dnesni-deti-ztraci-zrucnost-rika-mistrova-v-kadernictvi-pky-/praha.aspx?c=A190401_164232_metro-praha_hyr

 
 
Kadeřnická soutěž Lanškroun 2019

Kadeřnická soutěž Lanškroun 2019

Vloženo: 15.3.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 643x
Dne 14.2.2019 se naše žákyně nástavbového studia vlasové kosmetiky zúčastnila v Lanškrouně 19. ročníku mezinárodní soutěže žáků středních škol, V této kosmetické a kadeřnické soutěži Kalibr Cup 2019 bylo vybráno téma Moulin Rouge. I přes vysokou konkurenci v náročné účesové tvorbě se dostala do první poloviny soutěžících. Je to cenná zkušenost a naše škola, která podporuje účasti na různých soutěžích a akcích, které přispívají k rozvíjení dovedností našich žáků, Yaně Dem´yan gratuluje k pěknému umístění a děkujeme za reprezentaci školy.

 
 
Lyžařský kurz Hinterstoder 2019

Lyžařský kurz Hinterstoder 2019

Vloženo: 12.3.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 569x
Naše škola pořádá každý rok dva lyžařské kurzy – jeden u nás v Čechách (Jánské Lázně - Černá hora) a druhý v rakouském Hinterstoderu. Na fotky z druhého, který se uskutečnil v termínu od 24.2. do 1.3., se můžete podívat ve fotogalerii. Vzhledem k velkému zájmu se právě v těchto dnech koná druhý rakouský lyžařský kurz :) Foto by František Soukup

 
 
Děčínská vlna 2019

Děčínská vlna 2019

Vloženo: 11.3.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 912x
Dne 14.2.2019 proběhl již 8.ročník tradiční celorepublikové kadeřnické soutěže „Děčínská vlna 2019“. Naše učiliště reprezentovali Matěj Procházka, Sele Patric, Terezie Vávrová a Yuliya Bryachak. V pánské kategorii Quiff Hair Style obsadila Terezie Vávrová 10.místo a náš kadeřník Matěj Procházka získal 1.místo laické poroty. V dámské kategorii Sophistic Fashion Style obsadila Yuliya Bryachak 6.místo a 1.místo opanovala a celkovou vítězkou se stala Sele Patric. Ukázky jejich kadeřnického umu naleznete v příloze. Všem moc gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci vaší školy.

 
 
Informace o lyžařském kurzu - Hinterstoder

Informace o lyžařském kurzu - Hinterstoder

Vloženo: 6.3.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 573x
Termín: 10.3. – 15.3.2019 Místo ubytování: penzion Igne v centru Hinterstoderu Odjezd: neděle 10.3.2019 ve 13:00, parkoviště u polikliniky Budějovická (Antala Staška 1670/80, 140 00, Praha 4), Metro C Sraz: 12:30 hodin Návrat: pátek 15.3.2019 po 21:00 hodině na stejné místo Vedoucí kurzu: PaedDr. Jan Vocetka, mob. 725 358 866

 
 
Hodina moderní chemie

Hodina moderní chemie

Vloženo: 28.2.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 565x
Dne 15. 2. 2019 se žáci 1. ročníku gymnázia, 1. ročníku SOU zúčastnili HODINY MODERNÍ CHEMIE (realizované lektory VŠCHT v rámci projektu STEP - KROK K POPULARIZACI VĚDY A VÝZKUMU) na téma Úvod do chemie a žáci 3. ročníku SOU na téma Luminiscence. Žáci si prostřednictvím efektních pokusů připomněli mnohé chemické procesy i látky a jejich použití.

 
 
Informace o lyžařském kurzu - Hinterstoder

Informace o lyžařském kurzu - Hinterstoder

Vloženo: 15.2.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 549x
Termín: 24.2. – 1.3.2019 Místo ubytování: penzion Igne v centru Hinterstoderu Odjezd: neděle 24.2.2019 ve 13:00, parkoviště u polikliniky Budějovická (Antala Staška 1670/80, 140 00, Praha 4), Metro C Sraz: 12:30 hodin Návrat: pátek 1.3.2019 po 21:00 hodině na stejné místo Vedoucí kurzu: PaedDr. Jan Vocetka, mob. 725 358 866

 
 
Lyžařský kurz Černá hora 2019

Lyžařský kurz Černá hora 2019

Vloženo: 14.2.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 528x
Naše škola pořádá každý rok dva lyžařské kurzy – jeden u nás v Čechách (Jánské Lázně - Černá hora) a druhý v rakouském Hinterstoderu. Na fotky z prvního, který se uskutečnil v termínu od 27.1. do 1.2., se můžete podívat ve fotogalerii. Do rakouského Hinterstoderu se naši žáci podívají již za pár dní :)

 
 
Školení první pomoci

Školení první pomoci

Vloženo: 11.2.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 519x
Během posledního lednového a prvního únorového týdne probíhalo pro všechny třídy gymnázia i SOU školení první pomoci. Žáci si nacvičili správný postup volání záchranné zdravotnické služby, správný postup při poskytování první pomoci člověku v bezvědomí - resuscitace (uvolnění dýchací cest, nepřímá srdeční masáž), dále trénovali ošetření závažného krvácení - správnou aplikaci tlakového obvazu – to vše samozřejmě s důrazem na vlastní bezpečí (vyhodnocení rizik, použití gumových rukavic…) Dále byly probírány další život ohrožující stavy jako tonutí, otrava CO, dušení, infarkt a cévní mozková příhoda – žáci se učili rozpoznat jejich příznaky i poskytnout v těchto případech první pomoc. Školení probíhalo zážitkovou formou i formou diskuze a doufejme, že si získané vědomosti i praktické dovednosti uchovají pro případ nutnosti je v praxi použít.

 
 
Adventní výlet do Berlína

Adventní výlet do Berlína

Vloženo: 29.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 578x
Již tradičně naše škola pořádá jednodenní adventní výlet do zahraničí. V letošním roce byl ve školní anketě zvolen právě Berlín. V německé metropoli měli naši žáci možnost shlédnout nejen adventní trhy na Kurfürstendammu, ale projít si celou hlavní nákupní část ve středu města. Mnozí žáci vyrazili po památkách, hlavně je lákala známá Braniborská brána a Reichstag – místo německých politiků. Někteří dali přednost muzeím, které jsou pro Berlín tak typické a skrývají velké množství předmětů za celou historii lidstva. Šestihodinové volno každému stačilo a vzhledem k úspěchu těchto výletů, budeme další podobný výlet pořádat i v příštím školním roce.

 
 
Filmová projekce

Filmová projekce "Úsměvy smutných mužů"

Vloženo: 21.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 653x
V týdnu před vánočními prázdninami navštívili žáci odborného učiliště spolu se svými učiteli český film "Úsměvy smutných mužů". Film se zabývá problematikou závislostí a věnuje se speciálně závislosti na alkoholu. Na příbězích několika lidí z léčebny jsme viděli často i drsné scény ze života lidí, kteří se závislostmi bojují a snaží se svoji závislost zkrotit. Film ukazuje, jak závislost neblaze ovlivňuje celé rodiny, které touto situací velmi trpí. Je zde vidět práce lékařů se závislými, která je náročná a bohužel nevede vždy k vyléčení, neboť pacienti se po propuštění většinou opět do léčebny opakovaně vracejí. Přesto ale existují lidé, kteří svoji závislost zvládnou a po vyléčení žijí s rodinou spokojený život. Jedním z nich je autor scénáře k filmu Josef Formánek. Film byl působivou, poučnou a podnětnou ilustrací k tématu "Závislosti", které je probírané a diskutované se žáky odborného učiliště v rámci výuky Občanské nauky.

 
 
Cukráři na procházce vánoční Prahou

Cukráři na procházce vánoční Prahou

Vloženo: 21.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 523x
Jako každý rok si naši cukráři užili společně s třídní učitelkou procházku vánoční Prahou. Zajímal je nejen desing stánků, které krásnou a lákavou výzdobou zákazníky upoutávali, ale především nabídka cukrářských výrobků. Pochopitelně došlo i na ochutnávky nejen klasických českých cukrovinek, ale i pro zahraničí typických dobrot, vše doprovázeno výkladem třídní učitelky. Hlavními místy návštěvy bylo Václavské i Staroměstské náměstí.

 
 
Charitativní bazar pro malou Ellinku

Charitativní bazar pro malou Ellinku

Vloženo: 16.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 548x
Vážení žáci, chceme moc poděkovat všem, kteří se zúčastnili prosincového charitativního bazaru, ať už jste věci darovali nebo nakoupili. Vybralo se 3667 Kč, které půjdou na rehabilitace pro malou Ellu v zařízení KM KINEPRO PLUS Olomouc, které se specializuje na Vojtovu metodu. Jsme rádi, že vám nejsou lhostejné osudy jiných lidí. Úsměv malé Ellinky byl k nezaplacení. Ještě jednou děkujeme.

 
 
Projekt

Projekt "Experti do škol"

Vloženo: 10.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 572x
Cílem projektu ,,EXPERTI DO ŠKOL“ je seznámit žáky středních škol v České republice s aktuálním ekonomickým děním z pohledu uznávaných českých ekonomů z řad vysokoškolských pedagogů a finančních odborníků. Tento projekt probíhá formou přednášek na středních školách, kdy si střední školy vybírají ze seznamu témat. V rámci tohoto projektu proběhla na naší škole přednáška na téma ,,Stav globální ekonomiky a ekonomiky ČR“. Přednášejícím byl Ing. Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance, která je nezávislou konzultační společností a její tým ekonomů poskytuje informace pro investiční rozhodování i drobným akcionářům. Žáci SOU maturitního nástavbového studia byli seznámeni s aktuální ekonomickou situací ve světě i v České republice a se zájmem si vyslechli i prognózu ekonomického vývoje pro rok 2019. Informace získané na přednášce využijí studenti k doplnění učiva ekonomických předmětů, pomohou jim blíže poznat ekonomii v praxi a také motivovat ke studiu na vysokých školách s ekonomickým zaměřením.

 
 
11. Čapkovské čtení 2018

11. Čapkovské čtení 2018

Vloženo: 10.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 914x
Dne 20. 12. 2018 proběhl na naší škole další ročník „ČAPKOVSKÉHO ČTENÍ“, tohoto slavného literárního, hudebního a vůbec uměleckého počinu, kterým naše škola vzdává úctu nejen bratřím Čapkům, ale i obecné intelektuální snaze lidí (a mladých zejména), pozvednout nesmrtelného ducha tvorby zase o něco výš.

 
 
Informace o lyžařském kurzu - Černá hora

Informace o lyžařském kurzu - Černá hora

Vloženo: 9.1.2019 | Autor: Celko | Zobrazeno: 587x
Termín: 27.1. – 1.2.2019 Místo ubytování: Janské Lázně - Černá hora, hotel Černá hora www.cernabouda.cz Odjezd: neděle 27. 1. 2019 v 11:00, parkoviště u polikliniky Budějovická (Antala Staška 1670/80, 140 00, Praha 4), Metro C Návrat: pátek 1. 2. 2019 v 17:30 na stejné místo Doklady: kartička pojištěnce (stačí kopie), potvrzení o bezinfekčnosti, potvrzení o seřízení vázání Stravování: plná penze Kapesné: dle vašeho uvážení - občerstvení v hotelu a na běžkařských výletech + pro sjezdaře 600 Kč na vleky Vedoucí kurzu: PaedDr. Jan Vocetka, mob. 725 358 866 Povinné vybavení: * Každý si zařídí cestovní pojištění (léčebné výlohy, úraz) * Seřízené sjezdové lyže s holemi, běžecké lyže s holemi, boty na sjezdové a běžecké lyže, lyžařská helma, vosky na lyže + korek * Oblečení na sjezdové lyžování (oteplováky, teplá bunda, lehká bunda, moira, svetr, mikina), 2x čepice, 2x rukavice, sjezdové, příp. sluneční brýle, oblečení do hotelu * Hygienické a zdravotní potřeby (ručník, krém na opalování, náplast, osobní léky) Doplatek ve výši 2 300 Kč je nutné uhradit nejpozději do 22. 12. 2015 PaedDr. Vocetkovi Program: * Dopolední a odpolední výcvik - sjezdové i běžecké lyžování, případně výlet na běžkách * Večerní přednášky (zásady chování na horách, zásady přípravy a údržby lyží)

 
 
Filmový festival Země na talíři

Filmový festival Země na talíři

Vloženo: 19.12.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 606x
Na začátku naši žáci shlédli dokument dvou aktérů, kteří půl roku zkoušeli žít a stravovat se pouze potravinami, které byli z nějakého důvodu vyhazovány. Podotýkám, že potraviny měly v pořádku jak záruční lhůtu, tak i kvalitativně byly v souladu. Tato dvojice demonstrovala velmi velké a také nesmyslné plýtvání potravinami. Obchodní řetězce nakupují a vyhazují nadbytečné zásoby, domácnosti vyhazují co nesnědí. V některých případech jsou směšná i legislativní ustanovení, zejména parametry ovoce a zeleniny. Tito manželé demonstrovali absurditu s nakládáním potravin ve vyspělých zemích světa, jejich nehospodárnost a v neposlední řadě i velké finanční investice, které stejně skončí někde na skládkách. Na druhé straně světa je protipólem třeba hladomor. Naše názory a budoucí postoj k tomuto problému jsme mohli otevřeně vyjádřit a zhodnotit v besedě, která se konala na závěr. Odcházeli jsme s předsevzetím, že my budeme zodpovědně hospodařit s potravinami jak doma, tak i ve své profesi - ve výrobě cukrářských dobrot.

 
 
Veletrh Interbeauty Prague 2018

Veletrh Interbeauty Prague 2018

Vloženo: 19.12.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 555x
Dne 9.11.2018 se žáci naší školy oboru kadeřník zúčastnili akce veletrhu Interbeauty Prague 2018. Jedná se o největší veletrh kosmetiky, kadeřnictví a nehtového designu. Žáci měli možnost prohlédnout si spoust novinek ze světa krásy a popřípadě také dokoupit vlasovou kosmetiku a nové nářadí. Naši žáci si tímto prohloubili své vědomosti v oboru a mohli se zdokonalit v novinkách na trhu. Především materiálů, kosmetiky a také nového kadeřnického nářadí.

 
 
Milánská vlna 2018

Milánská vlna 2018

Vloženo: 14.12.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 723x
Dne 29.11.2018 proběhla v naší školní kadeřnické provozovně v Praze 10, Milánské ulici učilištní soutěž "Milánská vlna". Žáci soutěžili ve dvou kategoriích. Tématem pánské kategorie letošního ročníku byl ,, Muž ulice 2018“ a v dámské kategorii měli soutěžící vytvořit ,, Nejkrásnější mikádo“. Letos místo oblíbených společenských a večerních účesů bylo vybráno téma, které umožňuje komplexněji posoudit kadeřnické dovednosti. Střih, styling a nakonec i vhodnost výběru modelu hodnotila odborná porota, složená z odborníků v kadeřnické profesi. Při bodování měla porota opravdu složitou práci. Součtem bodů bylo určeno pořadí soutěžících - zvítězil ten, který měl nejvyšší počet bodů. V pánské kategorii obsadil 1. místo Hamidreza Ahmadi, v dámské kategorii byla nejlepší Kristýna Hronková. Všichni zúčastnění obdrželi diplomy za účast a vítězové ceny s poháry za 1. – 3. místo v obou disciplínách. Úroveň dovedností u některých soutěžících mile překvapila porotu i učitele OV. Ukázalo se, jak důležitou roli hraje zodpovědnost a svědomitá příprava a naopak, její podcenění či nevhodně zvolený model jsou často příčinou neúspěchu. Blahopřejeme vítězům, ale vážíme si všech žáků, kteří se do soutěže přihlásili a nebáli se změřit své dovednosti s ostatními. Věříme, že zkušenosti, které získali, je posunou dále a posílí jejich motivaci k další práci v oboru.

 
 
Schola Pragensis 2018

Schola Pragensis 2018

Vloženo: 4.12.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 682x
Letošního 23.ročníku veletrhu pražských škol a vzdělávání "Schola Pragensis 2018", pořádáného Magistrátem hlavního města Prahy v termínu 22.-24.11., se opět účastnila i naše škola. S prezentací učilištních oborů Kadeřník, Truhlář, Cukrář a Vlásenkář a maskér a oboru našeho humanitního gymnázia, pomohli především žáci naší školy a naši kantoři. Nejen svými praktickými, ale i teoretickými znalostmi oslovovali zájemce o naše studium a právě jim patří náš velký dík. Bez nich by to nešlo. Upřímně děkujeme!!!

 
 
Exkurze do Státního archívu

Exkurze do Státního archívu

Vloženo: 26.11.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 743x
V pondělí 5.listopadu 2018 se žáci nástavbového studia a 4.ročníku gymnázia zúčastnili exkurze do Státního oblastního archivu. Nejprve jsme byli seznámeni s posláním archivu, procesy (např. skartační řízení), podmínkami studování archiválií apod. Vše bylo doprovázeno tematickou powerpointovou prezentací. Poté následovala prohlídka zázemí budovy, kde měli žáci možnost načerpané teoretické znalosti propojit s praxí. Prošli jsme "cestu archiválie" od převzetí na rampě, přes třídění na pořadače, až po uložení archiválií v depozitáři. Navštívili jsme digitalizační pracoviště a konzervační dílnu. Nakonec jsme shlédli ukázky typických archiválií uložených ve státním oblastním archivu. Žáci odcházeli komplexně vybaveni jak teoretickými znalostmi, tak i praktickou zkušeností. Zájem byl o možnost nahlédnout do matriky za účelem vyhledávání předků a velmi zajímavou byla krátká návštěva v konzervační dílně.

 
 
FOR GASTRO 2018

FOR GASTRO 2018

Vloženo: 5.11.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 663x
Dne 5.10. navštívili žáci druhého ročníku obor Cukrář veletrh For-Gastro v Praze v Letňanech. Postupně shlédli stánky, které nabízely inovativní suroviny a výrobky s možností ochutnávek. Na místě mohli žáci hodnotit vzhled, vůni i chutě cukrářských i pekařských výrobků, např. vyráběné zmrzliny novou technologií, upečené pekařské výrobky netradičních chutí apod. Také se dozvěděli mnohé o novinkách v pečícím zařízení. Tyto chytré stroje jsou plně automatizované od zamíchání surovin až po upečení korpusů. Veletrh For-Gastro byl velmi zajímavý a určitě pomohl i k lepšímu pochopení probíraného učiva v odborných předmětech.

 
 
Exkurze do ČNB

Exkurze do ČNB

Vloženo: 2.11.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 649x
V pátek 19.října 2018 se žáci 2.ročníku nástavbového studia a vybraní žáci 4.ročníku gymnázia zúčastnili exkurze do České národní banky. Nejprve prošli bezpečnostním systémem banky a museli odložit i mobilní telefony.Expozice "Lidé a peníze" se nalézá v prostorách bývalého trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé a dnes České národní banky. Shlédli jsme dva audiovizuální programy. Poté naši pozornost upoutala informace o samotných dveřích trezoru, které váží 8 tun. Po vstupu do prostoru expozice jsme vyslechli odborný výklad a žáci si měli možnost zasoutěžit o "hodnotné ceny". Nabídl se nám unikátní pohled na historii peněz od pazourků k elektronickým penězům. Získali jsme přehled o uceleném vývoji měny a financí, včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Viděli jsme unikátní exponáty dokládající dějiny měny a peněžnictví na našem území a seznámili se navíc s platidly, padělky a ukázkami ochrany peněz. Nakonec nás čekalo překvapení v podobě možnosti "vzít do ruky" zlatou cihlu. Exkurze měla být pro žáky obohacením k maturitní zkoušce a určitě byla.

 
 
Školení FRAMESI

Školení FRAMESI

Vloženo: 25.10.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1800x
Naše škola se dne 18.10.2018 zúčastnila školení italské značky Framesi. Tohoto školení se účastnili především žáci druhého a třetího ročníku oboru Kadeřník a nástavbového studia oboru Vlasová kosmetika. Celé školení se neslo v duchu Eccentric Campus a mělo za úkol ukázat nevšední styly a trendy v účesové tvorbě. Školení bylo zaměřeno na ženy a muže, kteří se považují za neatraktivní, všední, schovaní v koutě. Vyhýbají se běžným cestám v životě, požadují svobodný život a čistou mysl, což se řadě lidí může zdát iracionální. Školení bylo velmi poučné a zajímavé.

 
 
Výstava Pragoligna 2018

Výstava Pragoligna 2018

Vloženo: 17.10.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 679x
Dne 12.10.2018 se žáci oboru Truhlář zúčastnili výstavy dvěvoobráběcích strojů a nářadí na Výstavišti v Holešovicích. Výstava byla důležitá z hlediska názorné ukázky funkce a vybavení všech strojů. Žáci měli za úkol prostudovat a detailně se seznámit se všemi vystavovanými stroji. Takové soustředění všech strojů na jednom místě je ve škole nemožné dosáhnout a to ani ukázkami na multimediálních zařízeních. Výstava měla pro naše žáky velký smysl a rádi se účastníme i dalších ročníků.

 
 
Učňovské kadeřnictví

Učňovské kadeřnictví

Vloženo: 20.9.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 3253x
S novým školní rokem jsme otevřeli nové učňovské kadeřnictví v ulici Milánská 419, 109 00 Praha 10. Pro objednání nás kontaktujte na telefonním čísle 725 941 911. Budeme se těšit na vaši návštěvu.

 
 
Školení Schwarzkopf

Školení Schwarzkopf

Vloženo: 20.9.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 872x
Dne 11.9.2018 proběhlo školení od firmy Schwarzkopf, kterého se účastnili žáci 2.a 3.ročníku oboru Kadeřník a 1.ročníku nástavbového studia oboru Vlasová kosmetika. Cílem školení bylo naučit se ovládat různé techniky barvení vlasů s důrazem na blond růžové a šedé odstíny. Práce byla prováděna ve skupinách a žáci pracovali samostatně za dohledu školitelky Karolíny Kadlecové, které tímto děkujeme za její čas, který věnovala našim žákům, budoucím kadeřníkům.

 
 
Dny Prahy 15

Dny Prahy 15

Vloženo: 17.9.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 862x
Naše učiliště se zúčastnilo v rámci „Dny Prahy 15“ dvou akcí – ve středu 12.9. „Happening na patnáctce“ na Veronském náměstí a v sobotu 15.9. „Den Prahy 15“ v areálu SK Horní Měcholupy. Odpoledne plné workshopů doplnilo i naše učiliště prezentací dovedností našich žáků z kadeřnického, maskérského i cukrářského oboru. Náš stánek měl mnoho spokojených návštěvníků, především z řad dětí, které ocenily nejen cukrářské dobroty, ale plně si užily i maskérský a kadeřnický um našich žáků. Tímto všem děkujeme za prezentaci školy a pomoc při realizaci obou akcí.

 
 
Machři roku 2018

Machři roku 2018

Vloženo: 17.9.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 851x
Dne 13.9.2018 se žáci 1.a 2.ročníku oboru Truhlář zúčastnili akce Machři roku 2018, která se konala v Praze na Letenské pláni. Tato akce měla dvě části: prezentační a soutěžní. Prezentační část jsme zhodnotili jako velmi vydařenou, a to především zásluhou žáka 1.ročníku Tomáše Bohaty, který zde předvedl své velmi zručně vyrobené dřevěné doplňky, které si návštěvníci se zájmem prohlédli. Velmi si ceníme přístupu k řemeslu žáka Bohaty a udělujeme mu pochvalu za prezentaci naší školy. Náš stánek jsme měli vybavený počítačovou technikou s programy na návrh nábytku, pomůcky na výuku i výrobky ze dřeva. V soutěži zručnosti se žáci 2. ročníku umístili na chvostu startovního pole. Snad příští rok bude výsledkově lepší. Děkujeme také panu Kubešovi za spolupráci.

 
 
Adaptační výlet prvních ročníků

Adaptační výlet prvních ročníků

Vloženo: 13.9.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 809x
Dne 5.9.2018 se žáci nových prvních ročníků účastnili adaptačního výletu, který jsme situovali do lesoparku Hostivařské přehrady. Výlet jsme začali pěší procházkou od školní budovy ukončenou v lesoparku. Po krátkém občerstvení jsme si žáky rozdělili podle tříd a třídní učitelé se svou třídou hovořili o naší škole, žáci se navzájem představovali a kdo chtěl, mohl o sobě více pohovořit. Po této delší diskusi jsme žákům dali možnost se projevit v tělesné zdatnosti na posilovacím náčiní, zahrát si míčové hry nebo si zasoutěžit ve sportovních dovednostech.

 
 
Naši truhláři v akci :)

Naši truhláři v akci :)

Vloženo: 13.9.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 717x
Žáci naše učiliště druhého ročníku oboru truhlář rekonstruují školní kadeřnický salón. Bez nich by to nešlo, děkujeme pánové za vaší pomoc škole :)

 
 
Výstava

Výstava "Retro biják 60.-90.let"

Vloženo: 1.6.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 885x
Dne 17.5.2018 se žáci naší školy oboru Kadeřník a Cukrář zúčastnili výstavy na téma „Retro biják 60. - 90. léta“. Unikátní výstava se konala v Galerii Tančící dům a představila 200 kostýmů z téměř sedmdesáti filmů, pohádek a seriálů, které byly natočeny v období od 60. do 90. let minulého století. Všechny vystavené kostýmy jsou originály zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize a v galerii je doplnily filmové rekvizity a fotografie. Výběr filmů byl sestaven na základě hlasování 400 tisíc diváků a výstava tak ukázala průřez tím nejpopulárnějším z československé kinematografie. Žáci měli možnost shlédnout úryvky československých filmů či vyzkoušet si některé rekvizity jako např. sluchátka z filmu Vesničko má středisková.

 
 
Kadeřnická soutěž Junior 2018 - Karneval v Riu

Kadeřnická soutěž Junior 2018 - Karneval v Riu

Vloženo: 16.5.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1091x
Střední odborná škola v Litvínově – Hamru letos pořádala 19. ročník kadeřnické přehlídky Junior a naše učiliště bylo opět přitom. Letošní téma soutěže bylo „Karneval v Riu“. Naší školu reprezentovala žákyně druhého ročníku Sele Patric. Na její práci se můžete podívat ve fotogalerii. Děkujeme Sele a její modelce Karolíně Fedákové za reprezentaci našeho učiliště.

 
 
Kuba - dvě tváře svobody

Kuba - dvě tváře svobody

Vloženo: 10.5.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1115x
Dne 18. 4. 2018 se žáci 2. a 3. ročníku gymnázia a 2. ročníku učiliště zúčastnili promítání dokumentárního filmu : Kuba – dvě tváře svobody, dalšího dílu vzdělávacího projektu Svět kolem nás. Díky tvůrcům dokumentu jsme mohli podrobněji poznat tento karibský ráj, největší ostrov Velkých Antil, zemi s bohatou i pohnutou historií, zemi kontrastů a barev, jednu z posledních bašt komunismu… Kubu. V úvodu nás tento dokumentární film poutavou formou seznámil s hlavními etapami kubánské historie, pak už jsme se vydali poznávat Kubu současnou - od hlavního města Havany přes malebnou oblast Viñales až po město revolucionářů Santiago de Cuba. Podívali jsme se na tabákovou plantáž, na ruční výrobu světoznámých kubánských doutníků, nahlédli jsme do průzračných vod Karibského moře v zátoce Sviní s překrásnými korálovými útesy, sledovali kladení vajec mořských želv, seznámili se s pestrou kubánskou krajinou a nasáli jedinečnou atmosféru energického a barevného karnevalu.

 
 
Projekt

Projekt "Jdi za svým snem"

Vloženo: 10.5.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1072x
Projekt „Jdi za svým snem“ je součástí CSR strategie CENTRUM ČERNÝ MOST, CENTRUM CHODOV a je primárně určen pro sociálně znevýhodněné mladé lidi ve věku od 16 do 30 let s ukončeným základním vzděláním. Jeho cílem je pomoci těmto mladým lidem zvýšit motivaci pracovat, zorientovat se na trhu práce a vytvořit pro ně pracovní příležitosti v nákupních centrech dle jejich schopností a zaměření. Jsme velice rádi, že i naší škole byl tento projekt představen, a to konkrétně dne 10.4. třetím ročníkům našeho učiliště.

 
 
Získali jsme druhé místo v soutěži SOLLERTIA 2018

Získali jsme druhé místo v soutěži SOLLERTIA 2018

Vloženo: 26.4.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1187x
Tak jako každý rok i letos proběhlo v Praze v rámci soutěže SOLLERTIA finále soutěže v kadeřnických dovednostech. Cílem této akce je podpora odborného vzdělávání a zájmu žáků o řemeslné profese a v neposlední řadě rozvoj spolupráce škol s odborníky z praxe. Celkem se do soutěže přihlásily 4 pražské školy, které připravují budoucí kadeřníky. Účastníky finále byli vítězové školních škol. Soutěž měla prověřit komplexní kadeřnické znalosti a dovednosti soutěžících. Žáci si museli důkladně prakticky nacvičit tři druhy účesů a být schopni jeden z nich, který bude na začátku soutěže vylosován, provést na živém modelu. Dalšími dovednostmi, které měli prokázat, bylo zhotovení nákresu účesu, jeho styling a prezentace práce před odbornou porotou. Naši školu v soutěži úspěšně reprezentovala YANA DEM`YAN a podařilo se jí druhým místem navázat na úspěchy z předchozích ročníků Sollertie. Vylosované téma ,,Účes ve stylu punk“, pojala velmi netradičně. Vyhnula se obvyklému ztvárnění punkového účesu s typickým barevným ,,čírem“ a vytvořila účes vyznačující se nápaditostí a kreativitou. Přestože porota vyhodnotila její účes jako nejlepší, po sečtení bodu ze všech kritérií obsadila nakonec 2. místo. Pro nás je však Yana přesto vítězkou. Posuďte sami - viz foto. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 14. května na Staroměstské radnici. Blahopřejeme Yaně a přejeme ji, aby svůj úspěch náležitě využila v budoucnu ve své profesní kariéře.

 
 
Přednáška transplantace vlasů

Přednáška transplantace vlasů

Vloženo: 25.4.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1015x
Na půdě našeho učiliště proběhla přednáška na téma transplantace vlasů. Přednášku vedl Ing. Dvořák, který před 25 lety tuto metodu začal v Čechách používat. Dozvěděli jsme se zde důvody padání vlasů u mužů a možné následné úpravy. Samotná transplantace trvá několik hodin a klient je plně při vědomí a komunikuje s perzonálem. Pacientovi je odebrán štěp vlasů, který je dále preparován na jednotlivé vlásky které jsou následně sázeny do předem připravených dírek cca 1 mm. Tato metoda má 90% úspěšnost.

 
 
Školení modeláž nehtů

Školení modeláž nehtů

Vloženo: 19.4.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1061x
Naše učiliště pravidelně pořádá pro své žáky doplňující školení v rámci jejich studia a budoucí profese. Tentokrát se žákyně kadeřnického i nástavbového oboru zúčastnily školení ohledně modeláže nehtů. Po celodenním školení poté obdržely certifikáty v daném oblasti.

 
 
Přednášky o duševním zdraví

Přednášky o duševním zdraví

Vloženo: 19.4.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1018x
I v letošním školním roce, během ledna a února, připravil spolek Kolumbus pro žáky prvních ročníků besedu na téma "Duševní zdraví". Spolek Kolumbus je sdružení lidí, kteří sami trpěli nebo trpí duševní nemocí. Žáci tak měli možnost otevřeně slyšet příběhy lidí, kteří neznají danou problematiku pouze teoreticky, ale na "vlastní kůži", příběhy o tom jak duševní nemoc ovlivní soukromý i pracovní život, jak lze nemoci předcházet nebo co dělat při jejím propuknutí. Osobité příběhy nám zprostředkovaly informace a představy o tom, co si jako zdraví lidé většinou neumíme představit nebo tomu nerozumíme. Během vyprávění byl samozřejmě i prostor pro jakékoli dotazy k příběhům samotným nebo k obecným informacím o duševní nemoci a zdraví. Spolku Kolumbus tedy ještě jednou děkujeme.

 
 
Hodina moderní chemie - úvod do chemie, luminiscence

Hodina moderní chemie - úvod do chemie, luminiscence

Vloženo: 23.3.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1194x
Dne 15. 3. 2018 se žáci 1.ročníku gymnázia, 1. a 3. ročníku účiliště zúčastnili HODINY MODERNÍ CHEMIE (realizované lektory VŠCHT v rámci projektu STEP - KROK K POPULARIZACI VĚDY A VÝZKUMU) na téma Úvod do chemie. Žáci si prostřednictvím efektních pokusů připomněli mnohé chemické procesy i látky a jejich použití.

 
 
Lyžařský kurz Hinterstoder 2018

Lyžařský kurz Hinterstoder 2018

Vloženo: 9.3.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1066x
Naše škola pořádá každý rok dva lyžařské kurzy – jeden u nás v Čechách (Jánské Lázně - Černá hora) a druhý v rakouském Hinterstoderu. Na fotky z druhého, který se uskutečnil v termínu od 25.2. do 2.3., se můžete podívat ve fotogalerii.

 
 
Pasov

Pasov

Vloženo: 6.2.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1153x
Malé ohlédnutí za adventním výletem do německého Pasova :) Dne 13.12. jsme se brzy ráno sešli před školou. Netrpěliví a plní očekávání jsme se vezli autobusem. Asi v poledne jsme dorazili do skláren, nedaleko za hranicemi. Bylo krásné počasí, svítilo sluníčko, sníh se třpytil. Pár z nás si na vlastní kůži zkusili sklenářství a vyfoukli si srdce. Ostatní se procházeli po velkých prostorách plných všelijakých dekorací.

 
 
Milánská vlna 2017

Milánská vlna 2017

Vloženo: 31.1.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1717x
Dne 14.12.2017 proběhl další ročník již tradiční školní kadeřnické soutěže MILÁNSKÁ VLNA 2017. Zadání v dámské kategorii bylo KRÁLOVNA PLESU, v pánské MUŽ ROKU 2017. Zúčastnilo se 11 žáků napříč ročníky. V pánské kategorii se na 1.místě umístil Miroslav Kolář, na 2.místě skončila Yana Dem´yan a 3.místo vybojovala Sele Patric. V dámské kategorii obhájila loňské 1.místo Yana Dem´yan, 2.místo obsadila Jessica Ajayi Šotolová a 3.místo Sabina Vostárková. Cenu divácké poroty v pánském soutěži získal Miroslav Kolář a v dámském Sabina Vostárková. Blahopřejeme všem vítězům a také děkujeme všem, co měli odvahu soutěžit a ukázat svůj talent před odbornou porotou. Práce našich žák naleznete ve fotogalerii.

 
 
Přednáška Policie ČR (práva a povinnosti občana, dodržování zákonů a jejich sankce, drogová problematika, BESIP)

Přednáška Policie ČR (práva a povinnosti občana, dodržování zákonů a jejich sankce, drogová problematika, BESIP)

Vloženo: 18.1.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1297x
Dne 7.12.2017 se uskutečnila přednáška nadporučíka Bicana z oddělení Policie ČR a to na téma, které je vždy velmi potřebné pro jednání a chování v běžném životě jak v mladém, tak také i v dospělém věku. Zúčastnili se žáci tříd 1.KCTL, 2.KCS a 3.KCTL. Přednáška probíhala ve 2 fázích celé dopoledne. Nadporučík měl připravené pomůcky, kterými je každý strážník vybaven. Ukazoval např. ochranné vesty apod. Měl také připravené video, jako průvodní materiál ke každému tématu. Žáci byli pozorní a s příslušníkem spolupracovali a někdy vznikala i pěkná diskuzní debata. Zajímavé bylo vyprávění o setkání s lidmi s drogovou závislostí, důležitá však byla osvěta a prevence, aby takovou situaci sami nemuseli řešit. Téma z dopravního světa zaujala zejména ty žáky, kteří se chystají mít řidičský průkaz.

 
 
Příprava muzikálu Sněhová královna

Příprava muzikálu Sněhová královna

Vloženo: 3.1.2018 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1885x
Naše žákyně 1.ročníku oboru Vlásenkář a maskér se 4.12.2017 zúčastnily přípravy muzikálu Sněhová královna s Dagmar Patrasovou v hlavní roli. Možnost vidět přípravy tohoto muzikálu a dostat se do zákulisí divadla Hybernia zajistil maskér Národního divadla a Divadla Hybernia, mistr odborného výcviku na našem učilišti, pan Pavel Pavlovský. Fotografie ze zákulisí i z divadelního představení naleznete v galerii.

 
 
INBAZE

INBAZE

Vloženo: 8.12.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1644x
Naši žáci z oboru kadeřník stříhají v INBAZI www.inbaze.cz.

 
 
Pokročilý kurz carvingu

Pokročilý kurz carvingu

Vloženo: 30.11.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1872x
Po absolvování základního carvingového kurzu, pořádaného na půdě našeho učiliště, získala naše žákyně třetího ročníku oboru cukrář Alena Hýsková další certifikát v tomto oboru. U pořádající agentury Czech Carving Studio s .r.o. pokročila ve své dovednosti zase o krok výše. Výsledky její práce můžete nalézt ve fotogalerii. Jsme na práci a dovednost naší žákyně velice hrdí !!!

 
 
Návštěva kadeřnického velkoskladu

Návštěva kadeřnického velkoskladu

Vloženo: 30.11.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1472x
Dne 3.11.2017 se naši žáci 2.ročníku oboru kadeřník a 1.ročníku oboru vlásenkář a maskér zúčastnili exkurze ve velkoskladu kadeřnických potřeb. Žáci se dozvěděli novinky v oblasti barev, peroxidů, preparačních látek a nových pomůcek a doplňků k vykonávání jejich práce. Dále bylo možné si zakoupit profesionální materiál a pomůcky. Cílem této exkurze byla především ukázka značení profesionálních barev a peroxidů. Správná volba nejen materiálu, ale také pomůcek pro zjednodušení jejich práce v kadeřnickém oboru.

 
 
Exkurze - Coca-cola

Exkurze - Coca-cola

Vloženo: 30.11.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1417x
Dne 9.11.2017 se uskutečnila exkurze do výrobního závodu nealkoholických nápojů - COCA-COLA HBC. Byli přítomni žáci prvního a třetího ročníku oboru cukrář. Milé přijetí začalo ochutnávkou z výrobní nabídky, což není jen Coca - cola, ale také Fanta, Sprite, 7UP, a další produkty. Průvodkyně pro nás měla přichystaný program. Promítal se dokumentární film o začátcích firmy roku 1860 až po moderní současnost. Dále jsme po přednášce o výrobním procesu limonád, plnění do obalů a expedici, nahlédli do provozu. Zde jsme mohli vidět plnoautomatické linky, seznámit se s dodržováním hygieny a bezpečnosti práce. Exkurze byla zajímavá a populární mok se bude pít jistě i dalších 100 let po nás.

 
 
Exkurze - výrobna mýdel

Exkurze - výrobna mýdel

Vloženo: 28.11.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1414x
Dne 6.11. proběhla exkurze do kosmetické firmy Boemi v Chrustenicích zaměřená na výrobu mýdla. V rámci této instruktáže byl ukázán postup výroby mýdla z mýdlových vloček, a dalších ingrediencí, šumivých koulí do koupele a dalších kosmetických výrobků. Výrobu mýdla a šumivých koulí do koupele si žáci osobně vyzkoušeli. Byli také seznámeni s nejčastěji používanými esencemi, došlo také na jejich rozpoznání. Zde získané vědomosti se skvěle uplatní ve výuce materiálů, vlasové kosmetiky a chemie.

 
 
INTERBEAUTY PRAGUE 2017

INTERBEAUTY PRAGUE 2017

Vloženo: 13.11.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1682x
Dne 20.10.2017 navštívili naši žáci z oboru Vlásenkář a maskér mezinárodní veletrh INTERBEAUTY PRAGUE konající se na Výstavišti Holešovice je bezesporu nejvýznamnějším odborným kosmetickým veletrhem v České republice. Již tradičně je zaměřen na současné trendy v kosmetických oborech, zejména na anti-aging, dermatokosmetiku a modelaci postavy, wellness, relaxaci a zdravý životní styl. Stěžejními vystavovatelskými kategoriemi jsou kosmetika, manikúra a pedikúra, péče o vlasy, vybavení salonů, SPA centra a přístroje pro pleť a tělo.

 
 
Prohlídka Národního divadla a sochařské lapidárium

Prohlídka Národního divadla a sochařské lapidárium

Vloženo: 13.11.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1586x
Dne 12.10.2017 se naši maskéři z prvního ročníku zúčastnili komentované prohlídky Národního divadla. V této prohlídce se dozvěděli spoustu informací o historii Národního divadla např. kdy divadlo vzniklo, kdo namaloval oponu, kde nalezneme základní kameny, kdo je vlastníkem Národního divadla, v jakém slohu je Národní divadlo vybudováno nebo jaké představení opery se zde v minulosti hrálo. A spoustu dalších nezbytně nutných informací k našemu oboru Vlásenkář a maskér. Rovněž navštívili maskérny divadla společně s naším mistrem odborného výcviku, který je zároveň maskérem Národního divadla. Na závěr prohlídky se také podívali na terasu divadla s krásným výhledem na Prahu a Pražský hrad. Poté následovala prohlídka sochařského lapidária v Muzeu hlavního města Prahy, kde se žáci dozvěděli spoustu zajímavostí především z historie a památek ČR. Rovněž tímto nastudovali umění a význam sochařství u nás. Zhlédli například originály soch z Karlova mostu či chrliče z původních hradebních objektů.

 
 
FOR GASTRO 2017

FOR GASTRO 2017

Vloženo: 1.11.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1301x
Dne 5.10.2017 žáci z 2.ročníku oboru cukrář navštívili akci FOR GASTRO 2017 na Výstavišti v Letňanech. Vystavovatelé návštěvníkům připravili širokou škálu nabídky svých výrobků a produktů. Pro naše zájmy z odborného hlediska bylo k vidění mnoho zajímavostí. Např. tropické exotické druhy banánů, kakaové plody, které jsme mohli i ochutnat, nabídka nových chutí u čokoládových výrobků, zdravé mlsání a využití šetrného zpracování ovoce a zeleniny. Kromě jiných předváděcích akcí nás zaujal multifunkční hrnec vhodný pro zpracování a tepelnou úpravu různých pokrmů. Od navažování surovin podle zadané receptury až po konečnou úpravu si tento přístroj automaticky pracuje sám. Pro naše odborné vzdělávání (předměty suroviny, technologie cukrářské výroby a stroje a zařízení) byla tato exkurze příjemným zpestřením výuky a také velmi přínosná a inspirativní.

 
 
Přednáška o šikaně

Přednáška o šikaně

Vloženo: 1.11.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1513x
Třída 1.KL se dne 20.10.2017 zúčastnila v divadle U Hasičů přednášky o šikaně, kyberšikaně a sociálních patologických jevech ohrožujících mládež. Přednášku vedl major JUDr. Jaromír Badin. Naši žáci se dozvěděli více o této problematice a jak se před ní bránit, koho oslovit, jak si říct o pomoc a podobně.

 
 
TONI&GUY - přednáška žáka 1.ročníku Matěje Horáka

TONI&GUY - přednáška žáka 1.ročníku Matěje Horáka

Vloženo: 16.10.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1480x
Aktuální zpráva z odborného výcviku dne 6.10. 2017. Náš spolužák Matěj Horák představil pro 1. a 3.ročník oboru Kadeřník přípravky prestižní kadeřnické firmy TONI&GUY. Děkujeme salónu Journal za půjčení přípravků, moc si toho vážíme. Přednáška se nám přednáška velice líbila, byla moc zajímavá a hodně nás obohatila. Zpracovaly: Barbora Pavlíčková a Barbora Kejhová

 
 
AICHI 2017

AICHI 2017

Vloženo: 16.10.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1491x
Dne 3.10. vyrazily žákyně 3.ročníku oboru Kadeřník a nástavbového oboru Vlasová kosmetika na mezinárodní kadeřnickou soutěž Aichi 2017, kde světoví kadeřníci představovali svá díla. Nejvíce zaujaly proměny, ve kterých byl opravdu vidět velký rozdíl a mimo to také vystoupení baletek hned na začátku soutěže. Z hlavních sponzorů soutěže byla také firma Goldwell, se kterou naše učiliště spolupracuje a jejich přípravky používají naši žáci na odborné praxi. Celou soutěž moderoval Leoš Mareš. Celkově to byl pro naše žákyně velký zážitek.

 
 
HAIR UNION

HAIR UNION

Vloženo: 16.10.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1568x
Dne 22.9. navštívili žáci 2.ročníku kadeřnického oboru a 1.ročníku nástavbového oboru Vlasová kosmetika prodejnu paruk v Paze (HAIR UNION Salon Evy Charouzové, Zlatnická 5, Praha 1), kde o nich dostali i přednášku. Bylo zajímavé kolik druhů paruk je. Dozvěděli jsme se jak dlouho a kde se paruky vyrábějí, také jaké paruky jsou kvalitnější a proč je lidé vlastně nosí. Za zajímavé odpoledne děkujeme pan Charouzové a jejímu týmu.

 
 
Machři roku 2017

Machři roku 2017

Vloženo: 16.10.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1593x
Letošního ročníku, Machři roku 2017, který se konal na Palackého náměstí v Praze, se účastnili žáci 2.ročníku oboru Truhlář Filip Romanovský a Lukáš Peška. V rámci soutěže, měli v limitu 3 hodin zhotovit z předem připravených dílů rámeček s polodrážkou. Ač se velice snažili, v limitu výrobek nestihli dokončit, a do závěrečného hodnocení nepostoupili. Děkujeme jim za reprezentaci školy.

 
 
Den pro zdraví

Den pro zdraví

Vloženo: 13.10.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1436x
Dne 10. 10. 2017 se žáci 2.G, 5.V, 1.KCTL a 3.KCTL zúčastnili akce s názvem "Den pro zdraví" pořádané VOŠZ a SZŠ Praha 4. Skvěle vypracovaný program s významným preventivním charakterem zaměřením na zdravý životní styl nabízel praktické ukázky různých oborů této školy - např.: masáže zad, šíje, nohou, nutriční poradnu včetně rozboru složení těla, výpočtu BMI, ochutnávek zdravé výživy a mnoha zajímavých receptů, měření krevního tlaku, prevence a ochrana před parazity, činnost záchranné služby (praktický nácvik první pomoci – resuscitace, ošetření zlomenin, zástava krvácení), oční vady, antikoncepce, těhotenství, porod, kosmetika – péče o obličej a ruce… Na akci spolupracovali dále: policie ČR, hasiči, liga proti rakovině, občan. Sdružení Žijeme s hendikepem, ekologické organizace. Účast na této akci byla velmi přínosným a příjemným zážitkem.

 
 
Studentské volby 2017

Studentské volby 2017

Vloženo: 5.10.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1593x
Ve dnech 3.10. a 4.10.2017 proběhly studentské volby na Gymnáziu bratří Čapků a Prvním českém soukromém středním odborném učilišti. Voleb se zúčastnilo dohromady 51 žáků, z toho jeden hlas byl neplatný. Volební účast byla znatelně vyšší u žáků gymnázia než u žáků učiliště. A zde jsou výsledky: na prvním místě se s šestnácti hlasy umístila Česká pirátská strana. Těsně za nimi skončila TOP 09 se třinácti hlasy. Třetí místo obsadila Strana zelených s osmi hlasy. Dále se umístilo hnutí ANO 2011 se třemi hlasy, za nimi ODS, Strana svobodných občanů, Unie H.A.V.E.L 17, Rozumní, KSČM, Řád národa – Vlastenecká unie a Starostové a nezávislí. V rámci celorepublikových studentských voleb jednoznačně vyhrála Česká pirátská strana, následovaná Stranou zelených a TOP 09. Volby na naší školy byly zaznamenány také ve zprávách TV PRAHA. Reportáž můžete sledovat na http://prahatv.eu/zpravy v sekci Studentské volby vyjádřily názory mladých.

 
 
Výstava Fenomén Masaryk

Výstava Fenomén Masaryk

Vloženo: 4.10.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1498x
Dne 19.9. se žáci prvního a třetího ročníku kadeřnického oboru účastnili výstavy Fenomén Masaryk. Výstava připomíná mimořádnou osobnost prvního československého prezidenta T. G. Masaryka přesně 80 let od jeho smrti (1937).

 
 
Časový harmonogram školního roku 2017/2018

Časový harmonogram školního roku 2017/2018

Vloženo: 26.9.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1602x
Vše co potřebujete vědět o organizaci školního roku 2017/2018 (prázdniny, ředitelská volna, třídní schůzky, termíny uzavírání známek, termíny maturitních i závěrečných zkoušek,...) naleznete v příloze.

 
 
LYŽAŘSKÝ KURZ HINTERSTODER RAKOUSKO

LYŽAŘSKÝ KURZ HINTERSTODER RAKOUSKO

Vloženo: 26.9.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1655x
Hinterstoder, místo konání Světového poháru, vás okouzlí nedostižnou nabídkou sjezdovek až do nadmořské výšky 2000 m. Leží uprostřed Rakouska a přímo z centra obce se dostanete kabinovou lanovkou na Hutter Boden a sedačkovou lanovkou Hoss – Express dále na Hoss. Velké množství sjezdovek pro všechny stupně zdatnosti i terén pro zkušené lyžaře – trať Hannese Trinkla pro Světový pohár. Pro zájemce info v příloze...

 
 
Adaptační výlet prvních ročníků

Adaptační výlet prvních ročníků

Vloženo: 26.9.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1489x
V pondělí 11. září jsme zahájili školní rok netradičně a to piknikem v nedalekém Hostivařském lesoparku. Obsadili jsme v hojném počtu piknikové místo a pojali jsme den trochu volněji v duchu seznamovacích aktivit a příjemného posezení s možností opečení špekáčků a mnoho dalšího občerstvení. Společně trávený čas jsme využili k vzájemnému poznání svých spolužáků a třídních učitelů.

 
 
Festival vědy 2017

Festival vědy 2017

Vloženo: 18.9.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1673x
Dne 6.9. 2017 se žáci 3.G, 4.G, 2.KS a 2.CS zúčastnili akce Festival vědy, jenž je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí a jehož úkolem je představit populárním a interaktivním způsobem přírodovědné a (nejen) technické obory formou zajímavých prezentací a nevšedních pokusů. Žáci se mohou u stánků jednotlivých vysokých škol seznámit se širokým spektrem zajímavých oborů (a třeba si ujasnit, jakým směrem nasměrovat své pomaturitní studium). Dále mají možnost nahlédnout do činnosti mnoha zajímavých ( nejen) vědeckých pracovišť a sami si některé vyzkoušet.

 
 
Kurzy carvingu s profesionálem

Kurzy carvingu s profesionálem

Vloženo: 14.9.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1606x
Žáci našeho učiliště oboru cukrář měli v podobě několikadenního kurzu možnost naučit se opět něco nového. Pod vedením držitele pěti zlatých medailích ze světových kuchařských výstav, pana Luďka Procházky, prošli kurzem carvingu. Kurz, který byl zaměřen nejen na motivy, ale rovněž na techniku řezání, přinesl myslíme své ovoce. Však posuďte sami. Fotografie s výtvory našich žáků najdete ve fotogalerii.

 
 
Zažij město jinak 2017

Zažij město jinak 2017

Vloženo: 12.9.2017 | Autor: Celko | Zobrazeno: 1755x
V rámci sousedské akce „Zažij město jinak“ se v sobotu 9.9.2017 v Horních Měcholupech účastnili i naši žáci z Prvního českého soukromého SOU. Své dílny představili truhláři pod vedením mistra odborného výcviku pana Krkošky, maskérské dovednosti předvedli naši maskéři společně s paní učitelkou Kárníkovou a cukráři ze třetího ročníku ukázali všem jak skvělé cukrovinky dovedou připravit. Naše škola byla velmi ráda, že byla součástí tohoto projektu a mohla ukázat dovednosti našich žáků.

 
 
Celkem: 115 článků